روش های اجرا

آموزش تعمیر و ترمیم ایزوگام با ماستیک پلیمری سیلکوت

چگونه می‌توان ایزوگام را ترمیم کرد؟

برای ترمیم و تعمیر ایزوگام راه های مختلفی وجود دارد که به میزان خرابی و نوع آن بستگی دارد. در ادامه به معرفی انواع خرابی و نحوه ترمیم آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ترمیم ترک خوردگی

همانطور که در بالاتر به آن اشاره شد، ترک خوردن ایزوگام به دلیل تبخیر شدید مواد فرار نفتی از لایه قیر و یا انبساط و انقباض است که اگر از ایزوگام با کیفیت استفاده شود و متخصص ماهری اقدام به نصب ایزوگام کند، این مشکلات کمتر و در زمان طولانی‌تر ایجاد خواهد شد.

برای ترمیم ترک خوردگی ایزوگام می‌توان یک لایه ایزوگام روی بخش ترک خورد چسباند و یا با استفاده از ماستیک پلیمری سیلکوت قسمت ترک خورده را پر کرد.

هر دو روش برای ترمیم ترک خوردگی مناسب هستند ولی ترمیم با ماستیک پلیمری سیلکوت ارزان‌تر و سریع‌ تر است و نیازی به نیروی ماهر ندارد.

ترمیم چروکیدگی

چروکیدگی ایزوگام معمولا به دلیل کم بودن حرارت هنگام چسباندن ایزوگام به وجود می‌آید و هنگامی که نیروی ماهر و متخصص اقدام به اجرای ایزوگام نکند این مشکلات به وجود خواهند آمد. برای ترمیم چروکیدگی باید بخش که چروکیده شده را با حرارت جدا کرد و سپس یک لایه ایزوگام جدید پس از انجام زیرکاری (اجرای ماستیک پلیمری سیلکوت) و با اورلب مناسب ایزوگام را چسباند.

ترمیم تاول

معمولا علت ایجاد تاول در ایزوگام، وجود هوا یا گاز در زیر لایه ایزوگام است. لایه هوا یا گاز در زیر ایزوگام زمانی ایجاد می‌شود که کار اجرای ایزوگام زمانی که رطوبت در محل نصب وجود داشته است، انجام شده و یا موادی در زیر لایه ایزوگام با هم واکنش داده اند و گاز تولید شده است.

برای ترمیم تاول ایزوگام ابتدا باید تاول را برش زد و سطح زیر آن را با ماستیک پلیمری سیلکوت بصورت پرایمر اجرا نمود و بعد با لایه جدید ایزوگام و یا چتایی روی پرایمر چسباند؛ سپس یک لایه دیگر از ماستیک پلیمری سیلکوت بر روی محل بصورت پرایمر اجرا نمود.

ترمیم پوسیدگی و کهنگی

بهترین کار برای ایزوگام‌های پوسیده تعویض یا ترمیم آن‌ها به وسیله ماستیک پلیمری سیلکوت است. در تعویض ایزوگام با حرارت لایه ایزوگام را جدا می‌کنند و سپس یک لایه ایزوگام جدید به جای آن می‌چسبانند.

البته گاهی هم که افزایش وزن ساختمان مطرح نباشد می‌توان ایزوگام جدید را روی ایزوگام قدیمی چسباند. برای ترمیم ایزوگام به وسیله محصول ماستیک پلیمری سیلکوت را با غلطک یا هر وسیله دیگری روی ایزوگام کهنه اجرا می‌کنند.

ترمیم پوسیدگی و کهنگی ایزوگام

ترمیم پوسیدگی و کهنگی ایزوگام

ایزوگام را تعویض کنیم یا ترمیم کنیم؟

تعویض ایزوگام کاری دشوار، زمان‌بر و پر‌هزینه است و در آخر نتیجه آن نیز همانند ترمیم ایزوگام خواهد بود. امروزه مواد عایق رطوبتی نانو به بازار آمده‌اند که عملا جای ایزوگام را گرفته‌اند.

به نظر می‌رسد بهترین، ارزان‌ترین و کم دردسرترین روش ترمیم ایزوگام است نه تعویض آن، البته این زمانی است که ساختمان تازه ساخت به حساب نمی‌آید و در چند سال آینده قصد بازسازی آن وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *