روش های اجرا

راحت ترین روش اجرای قیرگونی بدون نیاز به قیر گرم

قیرگونی چیست؟ و روش اجرای راحت آن بدون نیاز به قیر گرم

قیرگونی از گذشته تا به امروز یکی از روش های رایج آببندی کردن بوده. ما میخواهیم راحت ترین روش اجرای آن را بدون نیاز به تجهیزات خاص بصورت کامل آموزش بدهیم.

شاید برای خیلی از شماها پیش آمده باشد که سرویس بهداشتی طبقه بالاییتان به سقف شما آب بدهد و سقف شما نم بزند، نقاشی و گچ بری آن خراب شود یا حتی از سقف شما آب بچکد. یک مهندس خوب باید نکات قیرگونی و ایزوگام را بداند، چرا که اجرای اشتباه عایقکاری سبب بروز مشکلات ذکر شده می شود.

به طور کلی برای کف سرویس های بهداشتی، پشت بام‌ها، آشپزخانه‌ها و سایر قسمت هایی که در تماس با آب هستند عایق کاری یا ایزولاسیون امری ضروری است.

کف سازی با هر نوع مصالحی که باشد نظیر سنگ، سرامیک، موزاییک، آسفالت و غیره دارای خلل و فرج ریزی می باشد که آب به راحتی از آن ها عبور می کند. حتی اگر خلل و فرج خیلی ریز باشد باز رطوبت منتقل می شود. درز بین سنگ ها و سرامیک ها که دیگر جای خود دارد.

معمولا اجرای کف سازی ها به وسیله ملات ماسه و سیمان انجام می گیرد و برای بندکشی درزها نیز از سیمان سفید و پودر سنگ استفاده می شود.

نکته مهم این که ملات یک ماده قابل انقباض است. زمانی که ماسه و سیمان و آب را باهم مخلوط می کنید ماده ای نسبتاً روان خواهید داشت اما بعد از مدتی گیرش سیمان آغاز شده و ملات شروع به جمع شدن و انقباض می کند. ترک های مویی بسیار ریزی نیز در این مرحله شکل می گیرند.

عایق کاری

اگرچه کف سازی تا مقدار خیلی زیادی مانع از عبور آب به لایه زیری می شود اما به تنهایی کافی نیست. به همین دلیل زیر لایه کف سازی همواره لایه عایقکاری قرار دارد. این لایه دارای شیب مناسب به سمت چاه یا آبرو است تا در صورت عبور رطوبت از کف سازی این رطوبت به سمت آبرو هدایت شده و به سقف طبقه پایین منتقل نگردد.

از دو روش عمده عایق کاری رطوبتی می توان به قیرگونی (قیر و گونی) و ایزوگام اشاره کرد.

استفاده از قیر برای ایزولاسیون یا عایق کاری سابقه طولانی دارد. امروزه بر خلاف تولید عایق های مختلف، استفاده از ایزولاسیون قیری هم چنان یکی از راهکار های متداول است.

در صورت اجرای صحیح و اصولی هر دو عایق قیرگونی و ایزوگام عملکرد مناسبی دارند. اما به دلیل برخی محدودیت های ایزوگام نظیر ضخامت بالاتر، انعطاف پذیری کمتر و محدودیت در آب بندی داخل کفشورها، توصیه می شود در فضاهای کوچک مانند حمام و سرویس های بهداشتی از قیرگونی استفاده شود.

علاوه بر دو روش قیرگونی و ایزوگام انواع پوشش های نوین ضد آب با استفاده از مواد پلیمری در بازار موجود است که با توجه به سابقه کم عرضه آن ها لازم است تحقیقات بیشتری در مورد عملکرد آن ها صورت گیرد.

 

اجرای قیرگونی

در عایق کاری ساختمان ها به روش قیرگونی معمولاً از ۲ لایه گونی و ۳ قشر قیر استفاده می شود. گونی نوعی از منسوجات است که از الیاف کنف چتایی محسوب می‌شود. گونی مورد استفاده باید دارای بافت یکنواخت و عاری از آلودگی باشد.

از مزایای قیرگونی می‌توان به اجرای راحت، عدم نیاز به نیرو متخصص، مصالح قابل دسترس و مناسب بودن برای فضاهای کوچک اشاره کرد. عمده معایب آن خطرناک بودن به دلیل داغی قیر، پوسیدگی ناحیه قیرگونی شده به مرور زمان و پارگی در اثر نشست‌های احتمالی سازه است.

مراحل اجرای قیرگونی به شرح ذیل است:

در صورت عدم شیب بندی و وجود سطح صاف، باید قبل از اجرای عایق، زیرکار با ملات ماسه سیمان نرم اندود شده و سطح آن کاملاً خشک شود. انجام این کار به دلیل آسیب پذیری قیر نسبت به اشیاء تیز و سطوح زبر لازم است.

حالا سطح مورد نظر توسط محصول قیر سرد پلیمری با قلمو یا شت بزرگ اجرا می شود به طوری که کل سطح را بپوشاند.

معمولا برای اندود کردن یک مترمربع گونی در لایه اول حدود 1 کیلوگرم قیر سرد پلیمری لازم است.

یک لایه گونی تمیز، خشک و بدون چروک روی سطح قیر پخش شده و محل آبروها برش زده می شود. باید دقت شود لایه های عایق به نحو مناسب تا داخل لوله فاضلاب امتداد یابد.

در مرحله بعد قیر سرد پلیمری را بصورت کامل روی لایه گونی با قلمو یا شت پخش میکنیم به طوری که کامل روی گونی را پوشش دهد.

معمولا حدود ۱٫۵ کیلوگرم قیر سرد پلیمری در هر مترمربع برای لایه دوم کافی است.

لایه گونی دوم عمود بر لایه زیرین پهن شده و روی گونی ها مجددا به قیر سرد پلیمری را روی سطح پخش میکنیم.

تست عایق کاری 

بعد از پایان کار عایق کاری، محل کفشورها با گونی و ملات مسدود شده و با غرقاب نمودن سطح مورد نظر عایق تست می شود. در صورت عدم مشاهده نشتی در طبقه زیرین پس از ۲۴ ساعت، عایق کاری مورد قبول خواهد بود. در این زمان محل مورد نظر آماده اجرای پوشش نهایی از قبیل آسفالت، موزاییک، سرامیک، سنگ و غیره است.

 

نکات مهم اجرای قیرگونی :

*جهت جلوگیری از سوراخ شدن عایق باید زیرسازی مناسب با ملات ماسه سیمان لیسه ای روی سطح اجرا شده و سطح کار از مواد اضافی نظیر گچ و قسمت های تیز و زبر پاک شود.

*مقدار هم پوشانی گونی ها در عایق قیرگونی حدود ۱۰ سانتی متر است.

*در عایق کاری چند لایه، لایه های متوالی باید عمود بر هم قرار گیرند.

*عایق کاری سطوح شیبدار باید از پایین ترین قسمت شروع شده و به بالاترین قسمت ختم گردد.

*محل آبروها از مهم ترین قسمت هایی در اجرای قیرگونی هستند که معمولاً به دلیل سطح کوچک، دسترسی محدود و بی دقتی سازنده ها، عمده موارد نشت آب از اطراف آن ها صورت می‌گیرد.

لذا باید در محل کفشورها، محل نصب کاسه توالت و ناودان های بام، لایه های عایق به نحو مناسبی تا داخل لوله فاصلاب امتداد یابند.

*از اجرای قیرگونی در شرایط جوی بارانی و هوای سرد (کمتر از ۵ درجه سانتی گراد) به دلیل مرطوب بودن سطح ناشی از بارندگی یا سرد شدن سریع قیر اجتناب گردد.

*تبله کردن عایق یا اصطلاحاً تاول زدن سطح کار از عیوب شایعی است که به دلیل خیس بودن زیرسازی، عدم درزبندی لبه ها و نفوذ رطوبت به زیر سطح عایق اتفاق می افتد.

*عایق پشت بام باید حداقل تا وسط ارتفاع جان پناه امتداد یافته و روی دیوار برگردانده شود. اتمام لایه عایق روی کف به دلیل احتمال نشت رطوبت از کناره ها مجاز نیست.

*جهت جلوگیری از ترک و شکست عایق، باید قبل از ایزولاسیون نسبت به اجرای ماهیچه در محل تقاطع دیوار و کف به ضخامت حداقل ۵ سانتی متر اقدام کرد. در این محل ها عایق کف حتما زیر عایق دیوار باشد.

*پس از اتمام اجرای قیرگونی و تست آن ها جهت جلوگیری از پارگی یا سوراخ شدن عایقکاری هرچه سریعتر نسبت به اجرای لایه نازک کاری نهایی اقدام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *