روش های اجرا

ساخت استخر بتنی بدون نیاز به ایزوگام

ساخت استخر بدون ایزوگام

به کارگیری ایزوگام در ساخت استخرها، روشی متداول و سنتی است. از گذشته تا به امروز برای عایق بندی سطوح مختلف من جمله هنگام ساخت استخرها، از ایزوگام استفاده شده است. استفاده ایزوگام برای استخر نوعی عایق محسوب می شود و از جمله مراحل مهم در زمان احداث استخر می باشد

به طور کلی، عایق بندی از مراحل بسیار حساس است که پیمانکاران باید در اجرای آن نهایت دقت را به خرج دهند. تا چند سال اخیر ساخت استخر بدون ایزوگام ممکن نبود. اما اکنون روش ها و مواد جدیدی یافت شده است تا انجام عایق بندی، امروزی تر و کارآمدتر صورت گیرد.

اگر به فکر احداث استخر بدون ایزوگام هستید، حتما با ما همراه شوید تا نکات مهم در این زمینه را برایتان ذکر کنیم.

به کارگیری ایزوگام در ساخت استخر سالیان سال است که انجام می گیرد. حتی در بخش های دیگر ساختمان مانند سرویس های بهداشتی نیز، از ایزوگام برای عایق بندی استفاده می شود. ولی همانطور که بسیاری از روش ها و مصالح ساختمانی به روز شده است؛ روش های عایق بندی نیز پیشرفته تر گشته‌اند.

با کمک موادی که به تازگی وارد بازار شده است می توان استخر بدون ایزوگام را عایق بندی کرد. استفاده از این روش ها و مواد جدید به عمر بیشتر استخرها کمک می کند و از خطرات احتمالی جلوگیری می نماید.

مضرات عایق بندی با ایزوگام:

به کارگیری ایزوگام در ساخت استخر به مرور زمان مشکلاتی را ایجاد می کند. به همین خاطر استفاده از مواد جدید، برای عایق بندی استخرها پیشنهاد می شود. برخی از مضرات به کارگیری ایزوگام در ساخت استخر به شرح زیر است:

  • به لحاظ زیست محیطی به کارگیری ایزوگام در ساخت استخر کاملا مردود می باشد و در بسیاری از کشورها ممنوع اعلام شده است.
  • همپوشانی لایه های قیرگونی و ایزوگام بسیار کم می باشد و همین امر بعد از مدتی موجب نشتی می گردد.
  • در صورت نفوذ آب به لایه های زیرین، نشست زمین حتمی است و ترمیم دوباره درز و شکاف ها وجود ندارد.
  • به کارگیری ایزوگام در ساخت استخر موجب می شود بعد از نشت آب، هزینه زیادی صرف شود تا پوشش های ایزوگام برداشته شده، لایه‌ های زیرین صاف شود، در صورت نیاز خاک ریزی صورت گیرد و مجددا ایزوگام انجام شود.

همانطور که ملاحظه کردید به کارگیری ایزوگام در ساخت استخر مشکلات زیادی به همراه دارد. اگر به هر دلیلی مصرف کنندگان استخر متوجه نشتی آب نشوند و درز و شکاف به کف استخر برسد، موجب ریزش استخر و خسارت های جانی نیز می گردد. پس بهتر است به ساخت استخر بدون ایزوگام فکر کنید و به دنبال راه های موثرتر و بی ضرر تر باشید.

به کارگیری ایزوگام در ساخت استخر سختی های بسیار دارد و کار پر مشقتی است. علاوه بر آن، خطرات و حوادثی که حین استفاده از قیر و ایزوگام رخ می دهد، ممکن است جان عده ای را بگیرد.

ساخت استخر بدون ایزوگام چگونه انجام می گیرد؟

در این بخش به روش های جدیدی اشاره می کنیم که برای عایق بندی استخر می توانید از آن ها استفاده نمایید. به کارگیری ایزوگام در ساخت استخر را فراموش کرده و با روش های جدید آشنا شوید:

 

 آببندی اسکلت استخر بتنی

برای آببندی اسکلت استخر های بتنی باید از افزودنی ژل میکروسیلیس در داخل بتن استفاده نمود و به مدت 10 دقیقه به طور کامل در میکسر با بتن ترکیب شود. و سپس بتن در محل مورد نظر ریخته شود و تا اتمام گیرش اولیه بتن مراقبت های لازم صورت گیرد.

 

ترمیم کردن ترکهای مویی و انجام ماهیچه کشی کنج های استخر

برای پر کردن ترک هایی مویی سطح بتن ابتدا باید توسط ترمیم کننده بتن و رزین آببندی باهم ترکیب شوند و بر روی قسمت های دارای ترک و یا کرمو شده زده می شود.

سپس ترمیم کننده بتن و گروت آببندی و رزین آببندی را باهم ترکیب کرده و ملات خمیری بدست آمده را در قسمت های افقی و عمودی کنج های استخر بصورت ماهیچه اجرا میکنیم.

 

 

بعد از این مرحله میتوان کاشی ها را بصورت چسبی با چسب کاشی واترپروف نصب نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *