روش های اجرا

نحوه آب بندی نمای سیمانی

سطح سیمانی بر اثر نشست ساختمان دچار ترک های زیادی میشود که باعث ورود آب به داخل ساختمان میشود.

دیوارهای سیمانی ممکن است به صورت دائمی و غیر دائمی در مجاورت آب یا مواد شیمیایی باشند، در این حالت آب بندی دیوار سیمانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باعث استحکام بخشیدن به مصالح ساختمانی استفاده شده در دیوار می شود و فرسایش سطوح سیمانی را به کندی امکان پذیر می کند.

مجاورت دیوار های سیمانی و بتنی با رطوبت و مواد شیمیایی ممکن است سطح دیوار ها را تخریب کند و هزینه ی مضاعفی جهت بازسازی سطوح دیوار و سازه های سیمانی به وجود آورند.

بنابراین اگر در هنگام ساخت دیوار های سیمانی و بتنی، آب بندی دیوار سیمانی به خوبی انجام شود، هزینه های بعدی جهت بازسازی سطوح به حداقل می رسد.

 

روش های آب بندی نمای سیمانی

سیمان یکی از مصالح ساختمانی پرمصرف است که در موارد مختلفی از جمله استخر ها و دیوار های سیمانی و یا نماهای سیمانی مورد استفاده قرار می گیرد، در نتیجه آب بندی دیوار سیمانی مهم است و مانع از نفوذ آب و مواد شیمیایی به مصالح ساختمانی استفاده شده در دیوار می شود.

دیوار های سیمانی که به خوبی آب بندی شده اند، عمر بالاتری نسبت به دیوار های سیمانی غیر آب بندی شده دارند. همچنین برای آب بندی دیوار و سطوح سیمانی روش های مختلفی وجود دارد که هر یک از آن ها برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و هر یک ویژگی هایی دارند.

 

آببندی نمای سیمانی قبل از اجرا:

یکی از این روش ها رزین آب بندی سیمان است. این رزین ها می توانند سیمان را کاملا عایق کنند و استحکام بی نظیری به دیوار های سیمانی ببخشند تا در برابر فشار های هیدرولیکی و مکانیکی از خود مقاومت نشان دهد.

مزایای محصول

  1. ایجاد بستری پایدار و پردوام جهت آببندی
  2. چسبندگی، انعطاف پذیری و مقاومت کششی زیاد
  3. مقاومت بالا در مقابل نفوذ آب و املاح شیمیایی

طریقه مصرف:

رزین آببندی محصولی غلیظ است و نمی توان آنرا بصورت مستقیم با پودر ملات ترکیب نمود. به همین دلیل بایستی در ابتدا با ترکیب آن با آب مصرفی ملات طبق نسبتهای ذیل، محلول پرایمر مربوطه را تهیه کنید.  قبل از چسباندن ملات یک لایه از پرایمر به سطح زیرین با قلم مو اعمال شود. سپس از همین محلول پرایمر بجای آب مورد نیاز جهت ساخت ملات استفاده گردد.

 

روش تهیه پرایمر:

جهت عملیات ترمیم، سیمان کاری و بندکشی واترپروف یک کیلوگرم رزین آببندی با دو کیلوگرم آب به مدت حداقل 2 دقیقه مخلوط گردد تا محلول یکنواختی بدست آید.

جهت عملیات آببندی منابع، مخازن، استخرها و ماهیچه کشی یک کیلوگرم رزین آببندی با یک کیلوگرم آب به مدت حداقل 2 دقیقه مخلوط گردد تا محلول یکنواختی بدست آید.

توجه: محلول پرایمر را فقط به میزانی که مورد استفاده قرار میگیرد تهیه کنید و آنرا طی روزهای آتی جهت عملیات آببندی مجددا بکار نگیرید.

بعد از اجرای نما و خشک شدن سیمان باید نما را توسط پوشش واترپروف نما (Top Seal) روی سطح با پیستوله یا قلمو اجرا کرد.

آببندی نمای سیمانی بعد از بهره برداری:

ابتدا باید ترک های سطح نما را با ترمیم کننده و رزین آببندی پوشانده شود و پس از خشک شدن توسط پوشش واترپروف نما (Top Seal) روی سطح با پیستوله یا قلمو اجرا کرد.

میزان مصرف محصول پوشش واترپروف نما (Top Seal) هر لیتر بین 3 تا 7 لیتر می باشد.

بررسی مزایای آب بندی دیوار سیمانی

عایق بندی دیوارهای سیمانی مانع از نفوذ نم ورطوبت به مصالح ساختمانی دیوار می شود.

این مواد به دلیل کیفیت بالا و استحکام بی نظیرشان تا پایان عمر ساختمان و دیوار، به همراه ساختمان خواهند بود و دچار فرسایش تخریب نمی شوند.

باعث استحکام بخشی و زیبایی فضا های ساختمانی می شود.

آب بندی دیوار سیمانی باعث افزایش مقاومت دیوارها در برابر نور خورشید و بارندگی های شدید می شود و از فرسایش آن ها جلوگیری می کند.

چنانچه سطوح سیمانی راه تنفسی نداشته باشند، عمر بالاتری خواهند داشت و از استحکام بیشتری برخوردار خواهند بود.

شست و شوی سطوح آب بندی شده راحت تر خواهد بود و در هنگام شست و شو نگران فرسایش آن ها نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *